Pomorsko, Brody, Bródki i Nietkowice to kolejno położone miejscowości na prawym brzegu Odry wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 278 w powiecie zielonogórskim w województwie lubuskim.
Pomorsko (dawne nazwy: Pommerzig, Pomertzig) – wieś w gminie Sulechów o położeniu geograficznym (52°03′ N, 15°28′ E), którą zamieszkuje 604 osób (stan na 31.12.2013 r.). Położenie na 481 km Odry. Miejscowość ta leży ok. 12 km na południowy zachód od Sulechowa. W miejscowości rozpoczyna swój bieg droga wojewódzka nr 281, biegnąca od drogi wojewódzkiej nr 278 poprzez przeprawę promową na Odrze, do oddalonej o ok. 15 km Zielonej Góry. Rozpoczyna też swój bieg droga powiatowa nr 1205F biegnąca przez Brzezie, Pałck do Kępska w kierunku Świebodzina (30 km). Niedaleko miejscowości (ok. 2 km) przebiega linia kolejowa nr 358 łącząca Zbąszynek z Gubinem. Niestety przystanek kolejowy w kwietniu 2012 r. został zlikwidowany i nie można już tą drogą dostać się do Czerwieńska, Zielonej Góry przez most kolejowy na Odrze czy też Sulechowa. Pomorsko sąsiaduje z takimi miejscowościami jak: Brody (2 km), Brzezie Pomorskie (4 km), Laskowo (3 km) oraz Wysokie (5 km).
Brody (dawne nazwy: Groß Blumberg, Duży Kwiatowiec) – wieś w gminie Sulechów o położeniu geograficznym (52°03′ N, 15°26′ E), którą zamieszkuje 705 osób (stan na 31.12.2013 r.). Położenie na 485 km Odry. W miejscowości rozpoczyna swój bieg droga wojewódzka nr 280 biegnąca od drogi wojewódzkiej nr 278, poprzez przeprawę promową na Odrze przez Czerwieńsk (6 km), do oddalonej o ok. 15 km Zielonej Góry. Brody sąsiadują z takimi miejscowościami jak: Pomorsko (2 km), Bródki (2 km), Czerwieńsk (6 km).
Bródki (dawne nazwy: Klein Blumberg, Mały Kwiatowiec) – wieś w gminie Czerwieńsk o położeniu geograficznym (52°04′ N, 15°23′ E), którą zamieszkuje 117 osób (stan na 31.12.2013 r.). Położenie na 489 km Odry. Przez Bródki przepływa kanał Ołobok spływający kaskadami do Odry. Do Krosna Odrzańskiego odległość 22 km, a do Sulechowa 17 km. Bródki sąsiadują z takimi miejscowościami jak: Brody (2 km), Nietkowice (3km).
Nietkowice (dawne nazwy: Nietkowiec, Straßburg (Oder), Deutsch Nettkow) – wieś w gminie Czerwieńsk o położeniu geograficznym (52°04′ N, 15°21′ E), którą zamieszkuje 644 osób (stan na 31.12.2013 r.). Położenie na 491 km Odry. Przez miejscowość przebiega linia kolejowa nr 273 łącząca Wrocław ze Szczecinem. Mieszkańcy często korzystają z przystanku kolejowego, by dostać się do Czerwieńska i Zielonej Góry przez most kolejowy na Odrze. Swój bieg rozpoczyna tu droga gminna łącząca miejscowość z Sycowicami. Nietkowice sąsiadują z takimi miejscowościami jak Bródki (3 km), Będów (4 km), Sycowice (5 km).
Co łączy te cztery miejscowości? Wbrew pozorom wiele, zarówno historycznie jak i współcześnie. Za czasów „niemieckiego panowania” wszystkie te miejscowości należały do powiatu krośnieńskiego. Również w okresie powojennym wspólnie tworzyły gminę – najpierw Duży Kwiatowiec, a następnie Nietkowiec przemianowany w późniejszym okresie na Nietkowice. Dalej należały do powiatu krośnieńskiego. W czasie wielu reform administracyjnych przydzielono te miejscowości na obecność w innych gminach i powiatach. Zlikwidowano funkcjonujące w nich urzędy gmin i gromad. Dziś łączy te miejscowości wspólna droga wojewódzka (278), wzdłuż której po obu stronach mieszkają mieszkańcy tych miejscowości. Łączy je też nadodrzańskie położenie i problemy z cyklicznymi wezbraniami poziomu wody w Odrze oraz coraz częstsze powodzie. Łączy je też rzymskokatolicka parafia w Nietkowicach, do której należą mieszkańcy tych miejscowości, pomimo funkcjonowania osobnych kościołów w Pomorsku, Brodach i Nietkowicach. Wspólnym dla młodzieży tu mieszkającej jest też Gimnazjum w Pomorsku do którego się zjeżdżają z okolicznych miejscowości i w którym się kształcą. Mieszkańców łączą też problemy związane z położeniem (oddaleniem od prężnie działających i rozwijających się ośrodków miejskich) i stosownie coraz mniejszym zaangażowaniem środków publicznych mającym na celu ich rozwój. Następujące ciągłe likwidacje (np. częstotliwości kursowania środków komunikacji publicznej), dostępu do rynku pracy, służby zdrowia, kultury, powoduje stopniowe wyludnianie tych miejscowości. A przecież było tu kiedyś tak pięknie…