sie 182017
 

Przedstawiamy artykuł opublikowany w Gazecie Zielonogórskiej 4 czerwca 1959 roku.

W dniu 1 czerwca 1959 r. około godz. 13 w Nietkowicach pow. Zielona Góra wydarzył się tragiczny w skutkach wypadek, w którym bohatersko zginął na posterunku swej pracy młody nauczyciel miejscowej szkoły podstawowej ob. Kazimierz Pluto.

W dniu tym z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka ob. Pluto wraz z uczniami wyruszył na wycieczkę do lasu w pobliżu którego przepływa kanał wpadający do Odry.

W trakcie zabawy kilkoro dzieci odłączyło się od grupy i podeszło do kanału. Nauczyciel widząc to, podążył za dziećmi, aby zabrać je do głównej grupy. W chwili, kiedy dzieci wracały, uczeń klasy II Albert Lebel pośliznął się i wpadł do kanału (głębokość kanału sięgała do 3 metrów). Obywatel Pluto spostrzegłszy to bez chwili namysłu skoczył za chłopcem, którego uratował, sam zaś utonął, ponosząc bohaterską śmierć w obronie życia dziecka.

Ob. Pluto był dobrym i ofiarnym nauczycielem i wychowawcą. Kochał swój zawód i dziatwę. Cieszył się autorytetem wśród miejscowego społeczeństwa.

O nauczycielu Kazimierzu Pluto mieliśmy okazję już poczytać w lekturze wspomnień pani Haliny Węgrzyn.

  2 komentarze do “Nauczyciel zginął bohaterską śmiercią”

  1. Mimo , że nie chodziłam wtedy jeszcze do szkoły , ale znałam Kazimierza Plutę , bo często chodziłam do mamy do pracy ( była nauczycielką ). Przez wiele lat po tej tragedii corocznie w szkole , w rocznicę śmierci Kazimierza Pluty odbywał się uroczysty apel ku jego czci, przy wiszącym w holu szkoły portrecie . Niestety , po zmianach na stanowiskach dyrektorskich ( nie pamiętam który to był rok ) zdjęto portret ze ściany i rzucono na szafę w pokoju nauczycielskim , zapomniano o bohaterskim nauczycielu. Dotarło to do rodziny Kazimierza Pluty i pewnego razu odwiedziła moją mamę ( będącą już wtedy na emeryturze ) jego siostra. Było jej bardzo przykro , że szkoła , która powinna uczyć również przyzwoitości wobec bohaterów , tym uczynkiem niejako zhańbiła pamięć jej brata. Mama pomogła odzyskać rodzinie portret brata , skoro w szkole stał się zbędny . Szkoła powinna wstydzić się tego postępku. W momencie obierania patrona dla szkoły ten młody , bohaterski nauczyciel – Kazimierz Pluta mógł zostać upamiętniony na zawsze . Oddał przecież swoje młode życie za ratowanie życia ucznia.

  2. […] 4 czerwiec – Nauczyciel zginął bohaterską śmiercią […]

Dodaj komentarz...

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »